NABÍDKA
- montáže elektrického akumulačního a přímotopného podlahového vytápění
- temperování dlažby – interiéry
- temperování venkovních ploch (schody, chodníky, vozovky)
- technologický elektroohřev (potrubí, okapy, dešťové svody)
PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ TOPNÝMI KABELY
Historie
Systém podlahového vytápění má dlouhou historii, neboť byl znám již starým Římanům. Elektrické podlahové vytápění topnými kabely je jedním z nejdokonalejších a nejkomfortnějších systémů elektrického vytápění. Je to vytápění sálavé s velmi příznivými parametry – teplo je přímo předáváno tělu formou tepelného záření (na rozdíl od konvektorů, které vytápějí nepřímo, prostřednictvím ohřátého vzduchu).
Výhody
O kvalitě elektrického podlahového vytápění svědčí řada argumentů. Nejdůležitější z nich je tepelná pohoda, resp. příznivé rozložení teplot. Výhodou je téměř stejná teplota v celé místnosti. Nedochází k proudění vzduchu a víření prachu. Jde o perfektní řešení vytápění s teplotou podlahy 20 až 25°C (maximální mezní teplotou 28°C). Navíc topné kabely jsou zabudovány v podlaze, jsou skryty zraku pozorovatele, nezabírají žádný prostor v místnosti, což je vítáno především při vytápění historických objektů a ve stylových interiérech.
Topné kabely a jejich uložení
Příznivé vlastnosti topných kabelů – dobrá ohebnost, relativně malé rozměry a proudová zatížitelnost – umožňují použít je právě pro podlahové vytápění jako velkoplošné nízkopotenciální tepelné zdroje.
Podle uložení topných kabelů v podlaze a režimu provozu rozeznáváme dvě soustavy:
-
Akumulační podlahové vytápění s tloušťkou vrstvy betonu 9 až 15 cm. Topné kabely se umístí do hloubky 5 až 7 cm. Více jak 30 leté zkušenosti s montážemi a provozem akumulačního podlahového vytápění u stovek objektů ukazují, že tento systém s využitím nejnižšího tarifu v noční a odpolední době prokázal svoji schopnost konkurovat svým komfortem i přijatelnými provozními náklady. Systém vybavený elektronickou ekvitermní regulací je vhodný jak pro individuální bytovou výstavbu, tak i ostatní objekty občanské výstavby.
-
Přímotopné podlahové vytápění s tloušťkou podlahové desky 5 až 9 cm. Topné kabely se umístí blízko povrchu otápěné podlahy do hloubky 3 cm. Mimořádnou výhodou je tepelná setrvačnost podlahy, která umožňuje nastřádání tepla v době platnosti nízkého tarifu za elektřinu a překlenutí doby čtyř hodin, kdy je vytápění blokováno, aniž by byla narušena tepelná pohoda ve vytápěné místnosti.
Je samozřejmé, že elektrické podlahové vytápění se uplatní jen v dobře tepelně izolovaných objektech, instalované měrné příkony u podlahového vytápění jsou 160 až 230 W/m2 v případě akumulace a 65 až 150 W/m2 pro přímotopné vytápění.
-
Doplňkové temperování (přímotopné i akumulační) – v místnostech s klasickým teplovodním či jiným vytápěním mírně temperuje povrch podlahy a zabraňuje tak pocitu chladu od nohou. Topné kabely s malým příkonem jsou uloženy v tepelně izolované podlaze (nebo i v podlaze bez izolací těsně pod povrchem), temperování je spínáno ručně, nebo automaticky v závislosti na čase a teplotě podlahy.
Doplňkové temperování (přímotopné i akumulační) – v místnostech s klasickým teplovodním či jiným vytápěním mírně temperuje povrch podlahy a zabraňuje tak pocitu chladu od nohou. Topné kabely s malým příkonem jsou uloženy v tepelně izolované podlaze (nebo i v podlaze bez izolací těsně pod povrchem), temperování je spínáno ručně, nebo automaticky v závislosti na čase a teplotě podlahy.
-
Protimrazová ochrana venkovních ploch – má relativně vysoký instalovaný příkon, topné kabely jsou v provedení odpovídajícím venkovnímu prostředí i zvýšenému mechanickému namáhání. Užívá se pouze krátkodobě k odtání sněhu či ledu. Zapíná se ručně, nebo dokonalým elektronickým regulátorem, pracujícím v závislosti na snímání vlhkosti povrchu chráněné plochy a její teplotě. Naše bohaté zkušenosti jsou i z oblasti technologického elektroohřevu potrubí, při udržování procesních teplot a ochrany okapů dešťových svodů konstrukce objektů.
Protimrazová ochrana venkovních ploch – má relativně vysoký instalovaný příkon (okolo 300W/m2), topné kabely jsou v provedení odpovídajícím venkovnímu prostředí i zvýšenému mechanickému namáhání. Užívá se pouze krátkodobě k odtání sněhu či ledu. Zapíná se ručně, nebo dokonalým elektronickým regulátorem, pracujícím v závislosti na snímání vlhkosti povrchu chráněné plochy a její teplotě. Naše bohaté zkušenosti jsou i z oblasti technologického elektroohřevu potrubí, při udržování procesních teplot a ochrany okapů dešťových svodů konstrukce objektů.
-
Odtávání okapových žlabů a svodů - tento systém lze využít všude tam, kde hrozí nebezpečí zamrznutí okapového svodu, nebo tvoření ledových rampouchů na okapových žlabech a následné poničení okapů a fasády. Celý topný systém je bezpodmínečně nutný zapojit přes proudový chránič, což je dodatečná bezpečnostní ochrana proti dotyku živých částí + propojit kovové opletení topných kabelů s ostatními kovovými částmi v blízkosti (tzv. místní pospojování). Pro určení instalovaného výkonu na jeden metr okapu, nebo svodu, neexistuje žádný vzoreček, nebo tabulky, a každá montážní firma se řídí hlavě svými zkušenostmi a posuzuje většinou celkovou délku chráněného okapu (pro určení délky topného vodiče), šířku okapu i svodu a to, na kterou světovou stranu je okap natočen. V zásadě se dá říci, že na jeden metr standardního okapu cca 30W. Topný kabel se do okapu montuje přes speciální plastové úchyty a do svodů se zavěšuje na ocelové lanko, nebo plastový řetěz, aby váha topného kabelu byla rozložena na více místech a časem nedošlo ke zlomení nebo utržení vodiče v místě svodové vpusti.
K regulaci odtávání lze použít:
-
Automatickou regulaci pro rozpouštění sněhu a ledu s čidlem teploty a čidlem vlhkosti, který spíná pouze tehdy, jestliže zaregistruje současně vlhkost a nebezpečně nízkou teplotu. Cena cca 16 000,- Kč
-
Elektronický termostat s externím čidlem teploty vyvedeným do okapu na nejvíce exponované místo a rozsahem teploty -10+10 °C. Ohřev sepne vždy, když teplota klesne pod nastavenou hodnotu, ale neregistruje jestli je co odmrazovat. Cena cca 2 000,- Kč
-
Lze použít i ruční sepnutí přes jistič popřípadě stykač (značně nedokonalé, člověk může zapomenout a nebo si nemusí zamrzlého okapu všimnout). Cena cca 100-500,- Kč
Rozhodnutí, jakou regulaci použít, bych viděl v tom, jak veliký instalovaný výkon je použit a od toho se odvíjející spotřeba el. energie, protože čím dražší regulace, tím je úspornější. Je nesmysl kupovat drahou regulaci, jestliže chcete temperovat např. 4m okapu a 3m svodu, protože při tak malé spotřebě je návratnost investice do šetřící regulace v nedohlednu.
Systém se napojuje na el. síť 230V. U novostaveb se vyvádí samostatné přívody do místa, ve kterém se posléze nasvorkují topné kabely a čidla (výhoda v tom, že veškeré jištění a regulace jsou umístěny v el. rozvaděči a nehyzdí stěnu pokoje), u hotových staveb se elektroohřev napojuje na zásuvkový rozvod a je nutné na stěně místnosti připevnit malý rozvaděč, ve kterém je vše umístěno a svorkováno.